Det er slut med, at smukke kvinder kan smile, flirte og ligge sig til toppen. Måske et synspunkt mange kvinder deler, men noget overraskende at skulle høre det fra Candace Bushnell, kvinden bag hitserien 'Sex and the City', der er blevet rig og berømt ved at øse af sine erfaringer som singlekvinde i New York. Det var trods alt i hendes egenskab af klummeskribent på avisen New York Observer, at Bushnell skabte 'Sex and the City', som tv-selskabet HBO siden har gjort verdensberømt. Men Bushnell er blevet ældre, 44 år faktisk, blevet gift, og har tilsyneladende fået et mere dystert billede af kvinders muligheder for at bruge sex som Viagra for karrieren. »Sex betyder ikke det store mere«, udtaler hun til nyhedsbureauet Reuters, »nu handler det meget mere om at skabe og bruge kvindenetværk«. Måske det kunne blive det næste seriekoncept?
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.