Hvis Lars von Trier stadig er skuffet over, at han ikke fik De Gyldne Palmer i Cannes for 'Dogville', kan den danske instruktør nu glæde sig over at blive overdænget med roser i Tyskland, hvor han om tre år skal instruerer Wagners mammutværk 'Nibelungens Ring' i Bayreuth. 'Dogville' får tysk premiere torsdag, og de førende tyske aviser og magasiner er ikke sparsomme med superlativerne i deres helsides anmeldelser af von Triers særegne værk, der foregår på en teaterscene med kridtstreger på gulvet. Den visionære filmskaber Den liberale Süddeutsche Zeitung skriver om »historiefortællingens triumf, der endnu engang beviser, at verdens bedste filmmanuskripter for øjeblikket bliver skrevet i Danmark«. Ifølge det konservative dagblad Frankfurter Allgemeine Zeitung er 'Dogville' den første film af sin slags i Europa. Avisen hylder von Trier for at have frigjort sig fra de spilfægterier, der tidligere lod ham fremstå mere som nørkler end som visionær filmskaber. En anden af Tysklands store, konservative aviser Die Welt beskriver »vidunderet Dogville« som et lærestykke for, hvordan man ved at spille teater får lavet en stor biografoplevelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.