Briterne har tilsyneladende intet imod at købe de aviser, der i løbet af april har trukket David Beckham gennem sølet ved at lade flere kvinder fortælle om deres seksuelle oplevelser med familiefaren og fodboldstjernen. Men samtidig mener 85 procent af briterne, at historierne om Beckhams eventuelle sidespring aldrig burde være bragt. Det afslører en meningsmåling, offentliggjort i det respekterede dagblad The Guardian. Meningsmålingen viser samtidig, at 69 procent af briterne mener, at Storbritannien bør have en lov, der i langt højere grad beskytter privatlivets fred. I modsætning til i Danmark, hvor straffeloven giver mulighed for at straffe den, der uberettiget videregiver meddelelser, der vedrører andres private forhold, er briternes privatliv ikke fredet. Elsker skandaler Guardian konkluderer, at meningsmålingen om Beckham-gate afslører det samme paradoks som i tidligere sager om dyneløfteri - nemlig at briterne elsker en god skandale, når bare de officielt kan få lov til at lægge afstand til den. News of the World solgte 100.000 flere eksemplarer den dag, avisen som den første bragte historien om Beckham. Den britiske dagspresse er berømmet for at være gavmild, når det gælder beretninger om, hvad der sker under britiske kendissers dyner. Og David Beckham er altså seneste offer. Kritik fra Blair Sagen blev i går hævet til premierministerielt niveau, da Tony Blair blev konfronteret med ønsket om en strengere lovgivning, der samtidig kan give det britiske pressenævn, Press Complaints Commission, noget mere bid. Blair nøjedes dog i første omgang med at kritisere medierne: »Jeg håber, at alle forstår, at når folks privatliv bliver invaderet på denne måde, så giver det store problemer for de involverede, og jeg tror ikke, at det altid er i offentlighedens interesse«, sagde han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen