Spielbergfilm om OL-terror

Arbejdsomme Steven Spielberg er gået i gang med en ny film. Denne gang om terroraktionen mod de Olympiske Lege i München 1972. - Foto: AP
Arbejdsomme Steven Spielberg er gået i gang med en ny film. Denne gang om terroraktionen mod de Olympiske Lege i München 1972. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Steven Spielberg er gået i gang med forberedelser til en ny film. Emnet for filmen er terroraktionen mod de Olympiske Lege i München i 1972, hvor ni israelske sportsfolk blev kidnappet fra den Olympiske Landsby. De ni blev som fem af deres bortførere og en politimand dræbt ved de efterfølgende kampe. To israelske sportsfolk blev dræbt under selve bortførelsen. Manuskript af Eric Roth Spielberg har via sit filmselskab Dreamwork meddelt, at han forsøger at få skuespilleren Ben Kingsley til at spille med, og at han i øjeblikket forsøger at finde de rette locations, steder at indspille. Manuskriptet skrives ifølge CNN af Eric Roth, der også skrev manuskriptet til 'The Insider' og 'Forrest Gump'. Steven Spielberg står bag eventyrfilm som 'E.T.', 'Indiana Jones' og 'Jurassic Park', men valgte i 1993 at skabe den langt mere alvorlig film 'Schindler's Liste' om jødeforfølgelserne under 2. Verdenskrig. Den film udløste en Oscar-statuette - Spielbergs første. Der er endnu ikke oplysninger om, hvornår Steven Spielberg forventer sin nye film færdig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her