Politiet efterlyser stadig de to mænd som menes at stå bag tyveriet af sølvtøj fra jubilæumsudstillingen 'Georg Jensen 100 år' på Statens Museum for Kunst. »Vi har ikke fanget nogen, sagen er ikke opklaret«, siger lederen af politiets efterforskning, kriminalinspektør Henrik Svindt i Københavns Politi til Ritzau. Det var første gang i Statens Museum for Kunsts 108 år lange historie, at museet er blevet udsat for tyveri, og museets ledelse er lettet over, at tyvene ikke gik ikke efter uerstattelige malerier eller skulpturer. Tyveriet blev gennemført på omkring fem minutter, og politet mistænker professionelle eller insidere, oplyser Vicekriminalkommissær Hans Erik Raben til Politiken. De to tyve har vidst, hvad de gik efter, og alt tyder på, at tyvene har været velforberedte. Politiet gætter på, at de kendte bygningens grundplan og vidste, hvor de fineste genstande var placeret. Det afslører billederne fra overvågningskameraerne, der trods alt er for utydelige til, at gerningsmændenes identitet kan fastslås. »I princippet er alle os ansatte p.t. under mistanke. Alle muligheder er åbne, men det er tydeligt, at det er nogle, der har været på udstillingen før. Derfor ser politiet også de gamle bånd igennem«, siger museumsdirektør Allis Helleland. Flere tyverier på museer Selv om tyveriet altså er historisk i forhold til Statens Museum for Kunst, er kunsttyveri langt fra en enestående begivenhed, skriver Ritzau. For en halv snes dage siden tilstod to sønderjyske mænd, at de stjal to malerier af guldaldermaleren C. W. Eckersberg fra en kontorbygning i Aabenraa. Malerierne er vurderet til et par millioner kroner, men er endnu ikke dukket op. For fem måneder siden blev tre mænd tiltalt for tyveriet af seks malerier til en samlet værdi af 1,1 millioner kroner fra Anneberg Slot ved Nykøbing Sjælland, og i en tredje sag stjal ukendte gerningsmænd i malerier af Kurt Trampedach og Michael Kvium fra en villa i Vadum i Nordjylland. Udstilling klar i morgen Mandag holder Statens Museum for Kunst som altid lukket, og allerede tirsdag vil alle de stjålne genstande være erstattet. På nær det kostbare fiskefad, som først kan være færdigt til onsdag. Indtil da sidder en sølvsmed fra Georg Jensen og banker og pudser på de seks kilo sølv.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








