Konkurrence om at lave video til N*E*R*D-sang

Lyt til artiklen

Sidste år var det Jacob Ley og Espen Toft Jacobsens animationer til Blurs 'Out of time', der løb af med sejren i 'Dream Come True Music film Festival'. Festivalen var så stor en succes, at arrangørerne EMI/Universal i år gentager konkurrencen, hvor man kan vinde retten til at skabe og producere en lille film til musikken af en af tidens store kunstnere - og dermed også få lidt del i spotlightet i en branche, hvor der er mange om buddet, men få der kommer igennem nåleøjet. Reglerne i konkurrencen er ganske enkle: I første omgang skal du komme med et storyboard til en video til en given sang - i år N*E*R*Ds 'Maybe'. Herefter kan du blive udvalgt til anden runde, hvor det så gælder om at producere en rigtig film, som bliver bedømt af N*E*R*D selv. Betingelserne er hårde, for der gælder visse regler for filmen (læs mere på konkurrencens hjemmeside), og desuden kan deltagerne ikke regne med nogen hjælp i form af lån af teknisk gear til fremstillingen af filmen. Så det gælder altså om at kende sine begrænsninger - eller rettere muligheder. Sidste års vindere blev annonceret på Roskilde Festival, hvor Blur spillede koncert, og der var derfor en del spotlight og rygklap at sole sig i for de to danske instruktører. For at deltage skal du sende dit storyboard inden 1. juni. De ti finalister skal lave deres lille film mellem 7.-18. juni og vinderen bliver offentliggjort 29. juni, efter at N*E*R*D har set filmene igennem. Præmierne er, udover æren, laptops og deltagelsen på en compilation promo-dvd, hvor alle ti finalister er repræsenteret. Mere info på hjemmesiden, hvor du også kan tjekke sidste års vinder til Blur-sangen 'Out of time'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her