Årets udgave af koncertkaravanen Grøn Koncert sluttede med godt vejr og høj musik i Valby Parken i København. Samtidig kunne folkene bag koncertrækken konstatere, at de med 40.000 gæster i København i alt havde solgt 175.000 billetter til de syv koncerter, der blev afviklet fra 9. til 18. juli. »Det betyder, at målet på 170.000 billetter er nået«, siger pressekoordinator Mette Mechlenborg til Ritzau. Dermed er der lagt op til, at arrangørerne bag Grøn Koncert, Muskelsvindfonden, kan hæve et overskud på mellem to og tre mio. kroner for årets koncerter. Blandt årets musikalske optrædende var D:A:D, Thomas Helmig, Tue West og Tina Dickow.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce