Det er ved at være tid til de sidste krampetrækninger i film-trilogien Ringenes Herre. I midten af december udkommer den udvidede version af den sidste af filmene 'Kongen vender tilbage', og som det var tilfældet med de to første film, så er der tale om betragtelige tilføjelser til selve filmen udover alt det andet ekstramateriale som følger specielt med denne udvidede version. Selvom 'Kongen vender tilbage' i forvejen med sine 200 minutter giver Tolkien-elskerne næsten mere end de kunne håbe på, så er der fare for at de nu får mere end de har lyst til. 250 minutter alt i alt Intet mindre end 250 minutter, altså over fire timer er vi oppe på med den udvidede version, og dermed er der rundt regnet i samlet form 11 timers Ringenes Herre at hente sammenlagt i de tre udvidede versioner. Udover 50 minutters ekstra scener i selve filmen er der i den udvidede version også masser af ny musik, samt fire nye kommentarspor, blandt andet et af instruktør Peter Jackson, samt et fra skuespillerne Elijah Wood, Sean Astin og Orlando Bloom. Video og dvd-salget af den udvidede version er ikke nogen ubetydelig post i regnskabet i det store Ringenes Herre-univers. De to første udvidede versioner af 'Eventyret om Ringen' og ' De to tårne' har hver solgt fem millioner eksemplarer i enten video eller dvd-format.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.