Bent Fabric giver pris til Lars H.U.G.

Allerførste modtager af Bent Fabricius-Bjerres sangskriverpris er Lars H.U.G., som her skåler over sejren med indstifteren.   Foto: Carsten Andersen
Allerførste modtager af Bent Fabricius-Bjerres sangskriverpris er Lars H.U.G., som her skåler over sejren med indstifteren. Foto: Carsten Andersen
Lyt til artiklen

I anledning af sin 80-års fødselsdag har dansk musiks grand old man, Bent Fabricius-Bjerre, indstiftet en sangskriverpris ved navn Bent Fabric Prisen, som i første omgang er givet til Lars H.U.G. Det er Bent Fabricius-Bjerre selv, som har bestemt, at H.U.G. skulle være den første modtager af prisen på 50.000 kroner og en gratis indspilning med RadioUnderholdningsOrkestret, som fremover uddeles af en jury. »Lars H.U.G er en sand multikunstner, respektløs uden pardon og dybt original både i sine kompositioner, tekster og i sin performance. Lars H.U.G's kompromisløshed er frygtet af studieteknikere og elsket af et stort bredt publikum. Han tør alt det, Bent Fabricius-Bjerre aldrig har turdet«, hedder det bl.a. i begrundelsen for den første Fabric-pris.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her