Ny Potter-bog er færdig

Forfatterinden J.K. Rowling er færdig med den sjette bog om den unge troldmand Harry Potter. Nu skal vi bare vente på en lanceringsdato - og at bogen udkommer. - Foto: AP
Forfatterinden J.K. Rowling er færdig med den sjette bog om den unge troldmand Harry Potter. Nu skal vi bare vente på en lanceringsdato - og at bogen udkommer. - Foto: AP
Lyt til artiklen

J.K. Rowling har sat det sidste punktum i det seneste værk i serien om troldmandslæringen Harry Potter. Bog nummer seks i en serie på i alt syv er der tale om. Bogen, 'Harry Potter and the Half-Blood Prince', altså 'Harry Potter og Halvblodsprinsen', er forfatterinden ifølge BBC Online så tilfreds med, som hun nogensinde før har været med sine bøger. Samtidig er hun formentlig godt tilfreds med at være færdig, da hun efterhånden er ganske gravid med sit tredje barn og ifølge sit website snart måtte have fingerforlængere for at kunne nå tasterne. En figur skal dø Den præcisere lanceringsdato for den nye og i spænding ventede Harry Potter-bog bliver offentliggjort på torsdag, lillejuleaftensdag. Rowling har tidligere afsløret, at en af de centrale personer i bøgernes univers, dør i den kommende bog - uden at afsløre hvem. Læserne af Politiken.dk har især gættet på Professor Dumbledore. Den femte bog - Harry Potter og Føniksordnen - kom på gaden i den engelske udgave i juni 2003. Få måneder efter i oktober kom det digre værk på dansk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her