Sky Radio har i sin korte levetid fået på puklen for ikke at sende nok nyheder i forhold til de forpligtigelser som fulgte med hvervet som danmarks femte landsdækkende radiokanal. Fremover får radiolytterne - dem er der cirka en million af om ugen - masser af stemmer ud af højttalerne, når de har programvælgeren indstillet på Sky Radio. Lytterundersøgelse gjorde udslaget Efter at have undersøgt lytternes behov er ledelsen af radioen nået frem til den konklusion, at lytterne vil have levende mennesker til at binde mainstreammusikken sammen, i stedet for bare music nonstop, blandet med nyhedsblokke og reklamer, som har været konceptet indtil nu. »Vi har i de senere måneder investeret mange ressourcer i tilbundsgående analyser af lytternes interesser, og de viser os, at potentialet er endnu større, hvis vi tilbyder lytterne mere end god musik og nyheder,« siger adm. dir. Ab Trik. Der er ikke - ihvertfald officielt - sat navne på de nye studieværter, skriver Nyhedsbrevet Dansk Presse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce