Keramikken har altid haft en central placering på Bornholm, og nu bruger kulturminister Brian Mikkelsen (K) en hel million på en yderligere styrkelse af dette særkende. Millionen kommer fra den såkaldte provinspulje, som blev oprettet i 2002, og med den skal bornholmerne nu sætte gang i en international keramisk biennale kaldet European Ceramic Context 2006. Prisoverrækkelser Biennalen skal være på højeste niveau med udstillinger, prisoverrækkelser og deltagelse af europæiske stjerner, der lægges ganske enkelt op til at konkurrere med lignende begivenheder i bl.a. Korea og Italien. Biennalen er et samarbejde mellem Keramikmuseet Hjorths Fabrik, Grønbechs Gård, Glas- og Keramikskolen samt ErhvervsCenter Bornholm og Bornholms Kunstmuseum.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce