Op til kommunalvalget sætter københavnere og byens politikere nu gule pile op, der peger på særlige steder i Sydhavnen. Til hver pil knyttes et billede og en sms-besked som offentliggøres på denmark.yellowarrow.net, hvor andre kan se og kommentere pilens historier. Repræsentanter for flere partier vil løbende sætte pile op og blandt andet den radikale spidskandidat Klaus Bondam har sat et par pile op i Sydhavnen. Pilene er del af det lokale projekt Sydhavnens Stemme, som er lavet af Urban Task Force i samarbejde med Sydhavnsrådet. Både borgere og politikere vil blive inviteret til at sætte gule pile op, der udpeger steder af særlig betydning i Sydhavnen. Samtidig har der været udskrevet en projektkonkurrence for nye initiativer, der kan binde bydelen sammen. Resultaterne af begge aktiviteter blev fremvist og diskuteret på et 'omvendt borgermøde' i oktober i Sydhavnen. Borgerne fortalte og politikerne spurgte og lyttede. Mødet og konkurrencen havde fokus på Sydhavnen, men var åben for alle københavnere med engagement i byens liv og demokrati. Vind penge til et projekt Konkurrencen gik ud på at få gode projektidéer frem, der med forholdsvis små midler, og nogle få menneskers og måske foreningers arbejde, kan skabe liv og binde de nye og gamle områder i bydelen sammen. De bedste projektidéer blev præsenteret på borgermødet 29. oktober. De 3 bedste projektidéer blev præmieret med et samlet beløb på 50.000 kr. til realisering af projekterne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Den danske pizzaslice-hovedstad har fået sin egen digtersoldat
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce







