Jørn Utzon blev i dag hædret af den britiske dronning Elisabeth for operahuset i Sidney - 32 år efter indvielsen af bygningen. Hæderen kom, da den britiske dronning under et officielt besøg i Australien formelt åbnede en ny tilbygning til operahuset, der for nylig blev nomineret til at blive optaget på listen over Verdens kulturarv. Tilbygningen er også tegnet af Jørn Utzon og sønnen Jan Utzon. Ros fra dronningen Da dronning Elisabeth åbnede operahuset i Sidney i oktober 1973, nævnte hun ikke Jørn Utzon med et ord, da han havde forladt projektet i 1966 efter uoverensstemmelser med de lokale myndigheder. Mandag lød der rosende og anerkendede ord fra dronningen. »Da huset blev åbnet, var det almindelig anerkendt, at det var mere end kulturcenter, mere end stor arkitektur. Det blev og bliver set som et symbol på Australien. En bygning, besøgende vender tilbage til igen og igen«, sagde dronning Elisabeth. Ikke noget helligt »Det bekræfter, at operahuset ikke er noget helligt, men en levende struktur, en levende og udviklende plads, der møder de besøgendes behov og afspejler befolkningens ønsker«. Jørn Utzon, der er 88 år, er ikke i Australien, men Jan Utzon deltog i indvielsen og sagde, at hans far var meget »taknemmelig og glad« for den nye anerkendelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce