'Triple A'-sag bliver afgjort på én dag

Under overskriften 'Banderne har magten' bragte TV 2 historien om banden 'Triple A', men banden var fup og fidus og kun opfundet til en musikvideo. - Foto: TV 2
Under overskriften 'Banderne har magten' bragte TV 2 historien om banden 'Triple A', men banden var fup og fidus og kun opfundet til en musikvideo. - Foto: TV 2
Lyt til artiklen

Den unge mand, der medvirkede i TV2 s udskældte historie om den ikkeeksisterende gadebande Triple A, har nu fået sat dato på den retssag, han vil køre mod tv-stationen og journalisten bag indslaget. Det oplyser Retten i Odense. Troede der var tale om musikvideo Der er afsat én dag til slaget, der skal stå 12. september. Den unge mand, Azim Tariq, truede midt i juli sidste seerne med at overtage »hele fucking Sjælland«, da TV 2/Nyhederne bragte to indslag om den stigende indvandrerkriminalitet. Manden troede, at han skulle medvirke i en gangsteragtig musikvideo, men billederne blev imidlertid vist på skærmen i forbindelse med TV 2 s historie om den famøse gadebande. Det viste sig senere, at banden var det pure opspind, og TV 2 trak under stort postyr indslagene tilbage. Kræver en halv million Men inden da nåede den unge mand at blive anholdt og få ransaget sit hjem af politiet, der forsøgte at finde hoved og hale på historien. Kravet lyder på en halv million kroner. Da Azim Tariq i sin tid anlagde sit erstatningskrav, vurderede Oluf Jørgensen, afdelingsforstander i forvaltnings- og informationsret ved Danmarks Journalisthøjskole, at tv-stationen godt kan ende med at skulle betale erstatning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her