Forfatteren Ib Michael følger sin Vanillepige-trilogi op med en ny serie på tre romaner. Den første med titlen 'Blå bror' udkommer 31. august. Romanen sender læserne tilbage til Roskilde i forfatterens vilde ungdomsår i 1960'erne. 'Blå bror' har en navnløs fortæller, som har en vældig appetit på livet, kvinder, rusmidler og viden, som forlaget Gyldendal fortæller. Livsappetitten giver ikke alene fortælleren store glæder, men leder ham også i uføre.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce