Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Svend Brinkmann anmelder bog om 'Sensemaking': Heidegger må rotere i sin grav, når han spændes for Madsbjergs konsulentvogn

Forretningsrådgiveren Christian Madsbjerg er en af grundlæggerne af konsulentfirmaet ReD Associates, der laver undersøgelser for og rådgiver internationale virksomheder som Ford og Coca-Cola.
Forretningsrådgiveren Christian Madsbjerg er en af grundlæggerne af konsulentfirmaet ReD Associates, der laver undersøgelser for og rådgiver internationale virksomheder som Ford og Coca-Cola.
Lyt til artiklen

I disse år tales meget om algoritmer og ’big data’. Når vi er på internettet og f.eks. anvender Facebook, registreres vores adfærd minutiøst, hvilket kan bruges til at målrette annoncer til os, der skal appellere til netop vores særlige ønsker eller til at registrere influenzaudbrud, når mange på samme tid begynder at søge på ord, der er relateret til symptomerne.

Alskens eksperter fra børsmæglere til efterretningstjenester anvender de enorme datamængder til at forudsige og påvirke menneskelig adfærd. Man skal derfor i dag være talknuser – datavidenskabsmand – og ikke humanist for at forstå andre mennesker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her