Selvlært tegner sætter med sin karakteristiske blå kulør tonen for dette års jazzfestival

Illustration Christiane Spangsberg
Illustration Christiane Spangsberg
Lyt til artiklen

Hvis der er én farve, der går igen, fra jazzens bluesfarvede rødder til Miles Davis-albummet ’Kind of Blue’, er det farven blå. Eller hvad? Folk, der elsker jazz, vil formentlig protestere og sige, at jazzen boltrer sig i alverdens farver. Men kunstneren Christiane Spangsberg har valgt blå som sin signaturfarve. Så når den 40. udgave af Copenhagen Jazz Festival fra fredag 6. juli og 10 dage frem blæser derudad med ikke færre end 1.300 koncerter, sker det under Spangsbergs blå banner.

Det er en fast tradition, at festivalen hvert år vælger en dansk billedkunstner til at stå for årets officielle festivalplakat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her