Nu er ventetiden oppe på næsten 3 år: Metaldetektorer er blevet folkeeje, så Nationalmuseet er ved at drukne i danefæ

Siden 2015 er antallet af danefæ vokset eksplosivt. Både små og store genstande sendes ind til Nationalmuseet for at blive vurderet. Her en ganske lille figur i guld.  Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Siden 2015 er antallet af danefæ vokset eksplosivt. Både små og store genstande sendes ind til Nationalmuseet for at blive vurderet. Her en ganske lille figur i guld. Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen

I gamle dage, tilbage i 1980’erne, blev der skålet i sjusser på Nationalmuseet, når der kom indberetning om et nyt usædvanligt fund af danefæ et eller andet sted i Danmark. Og ikke sjældent sendte museet så et par inspektører ud til finderen for at hilse på, afhente fundet og tage det ind i Nationalmuseets samling.

I dag bliver der hverken åbnet flasker eller sendt inspektører ud. Og det er ikke kun, fordi alkohol er bandlyst i arbejdstiden, og museet udsat for besparelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her