Næste uges kultur: Erling Jepsens hovedperson krydser grænsen forklædt som tysk krigssoldat

I Erling Jepsens nye roman er en mor så bange for sin søn, der er indrulleret i Første Verdenskrig, at hun klæder sig ud som soldat og tager med for at passe på ham. Arkivfoto Joachim Adrian
I Erling Jepsens nye roman er en mor så bange for sin søn, der er indrulleret i Første Verdenskrig, at hun klæder sig ud som soldat og tager med for at passe på ham. Arkivfoto Joachim Adrian
Lyt til artiklen

BEAT

Cat Power: Wanderer. Ude 5. oktober

Der er gået seks år, siden Chan Marshall udgav et album. Den hæst syngende amerikanske sanger og komponist er bedst kendt som Cat Power og udgav sit seneste album, ’Sun’, i 2012. Cat Power debuterede med albummet ’Dear Sir’ i 1995 og har i alt ni udgivelser bag sig. Hun har igennem hele karrieren været ærlig og åben omkring sin galopperende sceneskræk, der til tider har fået hende rodet ud i nogle ganske intense og nervøse koncerter.

Men det er sikkert og vist, at det altid er en nærværende Chan Marshall, man hører på udgivelserne, og når hun folder dem ud på en scene. Det skrøbelige og det stærke temperament slås i hendes sanguniverser, og det er det, der gør hende til en helt særlig stemme. Cat Power har dog udfordret sin sceneskræk og har i optakten til udgivelsen rejst rundt og spillet koncerter på gader og stræder i amerikanske småbyer. Hun er på trapperne med en slags trubadur-album, som meget passende bærer titlen ’Wanderer’. (loo)

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her