Dykkere mener at have fundet resterne af to danske slaveskibe fra Tordenskjolds tid

Esteban Gallo and Royer Coloner Leiva
Esteban Gallo and Royer Coloner Leiva
Lyt til artiklen

Mytteri om bord, slaveoprører parteret og hængt op i masten og to danske slaveskibe så langt ude af kurs, at de ender på en caribisk kyst et par tusind kilometer fra destinationen – hvor besætningen frisætter slaverne, kapper ankeret på det ene skib og brænder det andet skib af.

Nej, ingen røverhistorie, men kendt danmarkshistorie fra begyndelsen af 1700-tallet. Det nye er, at den er blevet høj-aktuel: Amerikanske og danske marinarkæologer og historikere mener nemlig, at de har lokaliseret vragresterne af de danske slaveskibe, filtret ind i koraller ved Costa Ricas kyst. Og i dag udkommer en bog om både mytteri og det mulige fund skrevet af journalist, sportsdykker og forfatter Jakob Olling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her