Det står efterhånden sløjt til med den bramfri erotik i ’Game of Thrones’. Det kønslige møde mellem garderhøje Brienne af Tarth og Jaime Lannister var et nyt lavpunkt.

Hvor er sexen blevet af? Hedonistiske orgier er blevet afløst af en omgang fesent kæleri i 'Game of Thrones'

Brienne af Tarth er på slagmarken frygtindgydende i panser og plade, men viste sig mild og blid, da hun skulle have sin seksuelle debut med Jaime Lannister.
Brienne af Tarth er på slagmarken frygtindgydende i panser og plade, men viste sig mild og blid, da hun skulle have sin seksuelle debut med Jaime Lannister.
Lyt til artiklen

I de første sæsoner var ’Game of Thrones’ blandt meget andet forum for en hidtil uset grad af seksuel frimodighed, skildret karsk og åbent i flotte, velkomponerede billeder. Hvad enten det så var incestuøse samlejer mellem bror og søster, voldtægtslignende deflorationsscener eller hedonistisk sangvinske orgier à la swingerklub møder ’Ringenes herre’, var det lige på og hårdt og ikke noget med fesne overblændinger til postcoitale pudesamtaler. Nixen bixen, Karen Blixen.

En af grundene til, at serien gik fra at være en nicheting henvendt til fantasy-nørder og til at være verdens måske mest opmærksommede tv-serie i de seneste år, findes måske netop i det forhold, at der var nøgent kød og masser af det i rytmisk friktion – ved siden af intriger, slagsmål, slægtningedrab samt dværge og amokløbne barnekonger. Men det er gået lidt ned ad bakke, må man sige. På nettet florerer diverse kurver og statistikker over, hvor spartansk det efterhånden står til med knalderiet blandt de ledende indbyggere i Westeros og omegn, og i afsnit nummer fire af den sidste sæson kom det til et nederen nadir.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her