Politiken ruller det forløb op, der gik forud for de to pandaers ankomst til Zoo i København.

Hurtigt overblik: Sådan kom kæmpepandaerne til Danmark

Dronning Margrethe talte under åbningen af pandaanlægget onsdag aften.   Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Dronning Margrethe talte under åbningen af pandaanlægget onsdag aften. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det begyndte som en idé hos lederen af det danske konsulat i Chongqing i Kina og endte torsdag med, at Danmark som et af få europæiske lande nu kan prale af at huse et par pandaer. Her er de vigtigste nedslag i processen:

29. maj 2009: Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) tager imod Tibets åndelige leder, Dalai Lama, på Marienborg. Det skaber diplomatisk krise mellem Danmark og Kina, der betragter Tibet som en del af Kina.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her