Algoritme, der skulle bekæmpe fake news, koblede ved en fejl branden i Paris sammen med terrorangrebet på World Trade Center i New York i 2001. »Nogle gange laver vores systemer de forkerte koblinger«, lyder det fra YouTube.
YouTube-brøler:Fake news-algoritme kæder Notre Dame-branden sammen med terrorangrebet på World Trade Center
YouTube har fjernet information om terrorangreb fra alle livestreams fra branden i parisiske Notre Dame. Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Da der mandag udbrød brand i katedralen Notre Dame i den franske hovedstad, Paris, kunne brugere i blandt andet USA og Sydkorea følge med i udviklingen via livestream på det sociale medie YouTube.
Men ude i siden af skærmen kunne brugerne samtidig af umiddelbart uforklarlige årsager læse ’relateret information’ om terrorangrebet 11. september 2001. Det skriver The Guardian.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.