Flot plot drukner desværre i familie og venner i Jussi Adler-Olsens ottende bind i serien om Carl Mørck og Co.

Jussi Adler-Olsens nye krimi skuffer: Der er gået for meget far-til-fire-familie i Afdeling Q

Jussi Adler-Olsen er klar med sit ottende bind i serien om Carl Mørck og Afdeling Q. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Jussi Adler-Olsen er klar med sit ottende bind i serien om Carl Mørck og Afdeling Q. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Lyt til artiklen

Planen bag serien om Jussi Adler-Olsens Afdeling Q-serie er, at hvert bind tematisk skal være domineret af et af gruppens medlemmer. Hans eller hendes baggrundshistorie.

Her i ottende bog, ’Offer 2117’, er turen kommet til Carl Mørcks tro, men gådefulde væbner, Assad. Hvor kommer han fra, hvilke lig i lasten har han med sig?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her