Brancheorganisationen Danske Museer er ikke tilfredse med en nedskrivning på 10 procent, som beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard og kulturminister Joy Mogensen mandag præsenterede. I en pressemeddelelse fra Danske Museer står det klart, at lokale museumsdirektører nu skal finde flere økonomiske midler, hvis nøglen ikke skal drejes om.

Museer i økonomisk knibe: »Vi skal betale 1,6 millioner kroner tilbage, og det er måske ikke et stort beløb i beskæftigelsesministeriet, men det er det altså i vores økonomi«

M/S Museet for Søfart i Helsingør blev bygget med 49 millioner kroner i støtte fra Arbejdsmarkedets Feriefond. Det er et af de 30 museer, der nu er blevet mødt med krav om tilbagebetaling. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
M/S Museet for Søfart i Helsingør blev bygget med 49 millioner kroner i støtte fra Arbejdsmarkedets Feriefond. Det er et af de 30 museer, der nu er blevet mødt med krav om tilbagebetaling. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen

Mandag lykkedes det at lande en aftale for de handicap- og kulturinstitutioner, der har lån i Arbejdsmarkedets Feriefond. Lokale museumsinspektører og brancheorganisationen Danske Museer kalder i en pressemeddelelse aftalen for »skuffende« og »urimelig«.

De mener nemlig, at det er »lovgivning med tilbagevirkende kraft«. Aftalen betyder, at de berørte museer skal betale 10 procent af lånene tilbage, som de oprindeligt troede var donationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her