Klimakatastrofe, nordisk mytologi og et lækkert cast er med i Adam Prices Netflix-serie ’Ragnarok’ – og Linda Boström Knausgård tager til genmæle i ny bog.​​​​​​

Det skal du opleve i næste uge: Adam Price inviterer til ragnarok i sin nye Netflix-serie

Varme vintre og mystiske sygdomsangreb er nogle af de symptomer, der rammer en lille norsk by - men er det verdens undergang, der nærmer sig? Og hvem skal redde byen? Flere af skuespillerne fra 'Skam' er med i den norske serie 'Ragnarok', der er skabt af danske Adam Price.
Varme vintre og mystiske sygdomsangreb er nogle af de symptomer, der rammer en lille norsk by - men er det verdens undergang, der nærmer sig? Og hvem skal redde byen? Flere af skuespillerne fra 'Skam' er med i den norske serie 'Ragnarok', der er skabt af danske Adam Price.
Lyt til artiklen

KIM SKOTTE OM FILM: ’The Lighthouse’. Instr. Robert Eggers. Biografpremiere 30. jan.

Få amerikanske debutfilm er i de senere år blevet så omtalt som ’The Lighthouse’ af Robert Eggers. Og det selv om filmen er i sort/hvid, og plottet hverken lyder kontroversielt, saftigt eller publikumsvenligt. To mænd er fanget i et fyrtårn på et stormomsust skær. Her drikker de om kap iklædt lange underhylere, mens de ophober aggressioner på et sprog så sømandsarkaisk, som var tiden Melvilles. Men de to mænd spilles af Willem Dafoe og Robert Pattinson, så fyrtårnet er efter sigende ikke det eneste lys, der stråler i mørket.

THOMAS MICHELSEN OM KLASSISK: Bruckners 4. Symfoni. Copenhagen Phil. Royal Stage, Hillerød, 30. jan. og Konservatoriets Koncertsal, København, 31. jan.

Anton Bruckners symfonier er lange. Man skal indstille sit mentale lytteapparat helt anderledes end til den sædvanlige, rastløse popmusik, hvor formatet er tre minutter. Men synes man, det lyder voldsomt med symfonier, der varer mere end en time, er Bruckners 4. Symfoni det helt rigtige sted at starte. Den er den korteste af østrigerens majestætiske tone-arkitekturværker – den varer ’kun’ en time – og melodierne samt lyden af de indledende valdhorn er så smukke, at symfonien har fået tilnavnet ’Den romantiske’. Torsdag og fredag spiller Copenhagen Phil den under dirigenten Mario Venzago, der har dirigeret de store europæiske symfoniorkestre og ved, hvad Bruckner er. I tilgift får man en af repertoirets smukkeste violinkoncerter, nemlig Mendelssohns, med den unge tyske violinist Alina Pogostkina.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her