2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Den fredede eghjort lever under jorden i mange år, før den forvandler sig til kønsmoden bille. Og så skal den ud at score hunner, mens vi er med på en kigger i DR’s naturserie ’Vilde vidunderlige Danmark’, skriver Malene Jensen i denne klumme.

Eghjorten er noget af en horekarl: Den er kun kønsmoden i én sommer. Men hvilken sommer!

En eghjort på frierfødder - måske. Men en flue forstyrrer ham i akten. Foto: DR
En eghjort på frierfødder - måske. Men en flue forstyrrer ham i akten. Foto: DR
Lyt til artiklen

Mit livs sommer. Det er noget, vi mennesker siger, at vi har haft. Dem er der som regel flere af i løbet af et langt liv.​​​​

For eghjorten er der i sandhed tale om kun at få én udgave af sommeren over alle somre. For den lever nemlig kun igennem én enkelt sommer som kønsmoden og færdigudviklet bille.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her