Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Dyr og dukker har muligheden for at være uhørt rå og frække, når det gælder sex på scenen. Men at det ikke er en gratis badebillet bare at slippe dem løs på scenen, viste afslutningen på performancefestivalen Up Close, skriver Monna Dithmer i denne klumme.

Hvordan boller bamser?: Nu kender vi svaret. Og det er ærligt talt en smule skuffende

Der var bamsepul og popcorn, da Esben Weile Kjær og Emma Rosenzweig  satte punktum for performancefestivalen Up Close i Det Classenske Bibliotek..  Foto: Frida Gregersen Foto: Frida Gregersen
Der var bamsepul og popcorn, da Esben Weile Kjær og Emma Rosenzweig satte punktum for performancefestivalen Up Close i Det Classenske Bibliotek.. Foto: Frida Gregersen Foto: Frida Gregersen
Lyt til artiklen

Hvor dum kan en gang sex være? Altså i kunstnerisk sammenhæng? Det kom der et godt bud på ved afslutningen på Ny Carlsbergfondets performancefestival Up Close sidste søndag. Her sprang det unge performancekunstnerfænomen Esben Weile Kjær og skuespiller/model Emma Rosenzweig ud som forvoksede krammedyr i en grotesk fejring af partysex og fladpandet fankultur – med hilsen til FCK’s løvebamsemaskot.

I en regn af popcorn gjorde dyrene deres indtog med et fodboldheppekor som soundtrack: Weile Kjær som brun løvebamse i clinch med en grøn dino og en hvid kaninbamse (Rosenzweig?). De tumlede omkring, faldt på halen i popcornene og bollede rundt, lydløst og funktionelt. Plysdyr bruger altså også den gamle missionærstilling, alternerende med lidt doggystyle, en 69’er, diverse slikkende varianter og bunkepul.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her