Selv om vi kalder os moderne, lever vi i ruinerne af en gammel verden, hvor udnyttelse af mindreårige piger fra den fattige ende af byen kan orkestreres af rigdom og magt. Det skriver Camilla Stockmann i ugens kulturkommentar.

Prins Andrew er en levende statue, der udnytter sin status i sag om menneskehandel

 Han var dronnings Elizabeths yndlingssøn og en ombejlet playboy, men 60-årige prins Andrew nyder ikke samme popularitet i den britiske befolkning længere, kan man blandt andet læse i en ny biografi 'Prince Andrew: Epstein and the Palace'. Fotoet er fra september sidste år. 
  Foto: John Thys/Ritzau Scanpix
Han var dronnings Elizabeths yndlingssøn og en ombejlet playboy, men 60-årige prins Andrew nyder ikke samme popularitet i den britiske befolkning længere, kan man blandt andet læse i en ny biografi 'Prince Andrew: Epstein and the Palace'. Fotoet er fra september sidste år. Foto: John Thys/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Nogle løgnere er værre end andre. De værste er dem, der ikke behøver at gøre sig umage. De dovne, privilegerede løgnere. Britiske prins Andrew er et eksempel.

Forleden lyttede jeg til et radioindslag på BBC om netop prinsen og hans forbindelse til sagen om den dømte amerikanske sexforbryder og milliardær Jeffrey Epstein. Amerikaneren var anklaget for menneskehandel og seksuelt misbrug af mindreårige piger – en sag, som også er i fokus i den nye dokumentar ’Filthy Rich’ på Netflix.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her