Med 921 stemmer for og 600 imod at lade en statue af præsten Hans Egede stå på sin nuværende placering på et fjeld over Nuuk, synes sagen om den omstridte statues placering at være afgjort.
Afstemningen er foretaget af Kommuneqarfik Sermersooq, hvori Nuuk ligger, på baggrund af protester mod statuen og dens placering, og afsluttet onsdag.
I sidste måned overhældte aktivister statuen med rød maling og skrev ’Decolonize’ (afkolonisér) på soklen. Mange unge grønlændere forbinder statuen med kolonialismen og provokeres af dens placering på fjeldet.
På den måde er den dansknorske missionspræst blevet et omdrejningspunkt i den aktuelle debat om statuer og monumenter af fremtrædende kolonialister. Både i Storbritannien og USA har demonstranter væltet statuer i forbindelse med protester mod racisme.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her