Forskerne er godt tilfredse med forløbet af lørdagens koncert i Leipzig, der skal bruges til at undersøge koncertgængere og deres adfærd i lyset af coronasmitten. Nu skal der regnes på målingerne.

Forsøg med 2.200 koncertgæster kan vise vejen til store livearrangementer igen

Alle publikummer ved koncerten i Leipzig Arena – her Franziska Brauer og Doreen Linke – blev udstyret med en lille måler, der registrerede hvordan de bevægede sig rundt under arrangementet.   Foto: Hendrik Schmidt/Ritzau Scanpix
Alle publikummer ved koncerten i Leipzig Arena – her Franziska Brauer og Doreen Linke – blev udstyret med en lille måler, der registrerede hvordan de bevægede sig rundt under arrangementet. Foto: Hendrik Schmidt/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Lørdag aften lagde den tyske by Leipzig arena til noget af et særsyn i disse tider, da tusindvis af mennesker stod og svajede, klappede og sang i kor til en koncert, hvor de alle var publikum.

Sammen med den tyske singer-songwriter Tim Bendzo tog det større publikum nemlig del i et højteknologisk eksperiment om, hvordan coronasmitten arter sig under livekoncerter. Målet er at finde en løsning på, hvordan større forsamlinger kan tage til koncert uden at udgøre en stor smitterisiko for hinanden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her