Venstre vil bruge 400 millioner kroner på coronahjælp til kulturlivet. Langt mere, end regeringen ifølge Politikens oplysninger har lagt op til.

Partier: Regeringen bør kopiere norsk coronahjælp

Der har ikke været publikum på spillestedet Vega siden marts. I denne weekend bliver de første koncerter afholdt.  Peter Sommer optræder 4 gange for et siddende publkum.  Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Der har ikke været publikum på spillestedet Vega siden marts. I denne weekend bliver de første koncerter afholdt. Peter Sommer optræder 4 gange for et siddende publkum. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Regeringen skal bruge langt flere penge på nye kompensationsordninger til det coronaramte danske kultur- og idrætsliv, og ordningerne skal løbe frem til mindst årsskiftet.

Det siger en række partier i Folketinget forud for de forhandlinger, der skal sikre, at spillesteder, teatre og biografer ikke går fallit, fordi de kun må lukke få tilskuere ind.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her