Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Det forvrider konkurrencen, hvis der kun lukkes flere gæster ind til fodbold, lyder det fra blandt andre Dansk Teater.

»Vi har nul smittede i vores branche«: Kulturlivet kræver lempelser på lige fod med fodbolden

Suspekt er et af de bands man kan opleve på Roskilde Festivals lille alternative festival, Summer Days.(Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix)   Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix
Suspekt er et af de bands man kan opleve på Roskilde Festivals lille alternative festival, Summer Days.(Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix) Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix

Politikerne mødes onsdag for at drøfte næste fase i genåbningen, og nu presser flere kulturorganisationer på for at få lukket mere op, efter at en opgørelse har påvist, at smittespredningen til forårets superligakampe var meget lille.

Af 266.259 gæster til i alt 170 fodboldkampe blev der fundet 60 smittede, viser tallene fra Styrelsen for Patientsikkerhed.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her