Der er lidt flere kvindelige ansigter i ’Badehotellet’ end den 30 år yngre tv-serie ’Matador’. Men kvinderne taler stadig om kærlighed og småsladder, og mændene taler stadig om business og banker. Uafhængigt mediebureau har analyseret 74 episoder af ’Matador’ og ’Badehotellet’ fra dengang og nu, og kønsrollerne har ikke rokket sig synderligt.

I aften vender hitserie tilbage: Robot har sammenlignet kønsroller i 'Badehotellet' med 'Matador'. Resultatet er overraskende

Kvinderne på TV 2's 'Badehotellet' – her skuespillerne Birthe Neumann, Anette Støvelbæk og Anne Louise Hassing – fylder lidt mere end i 'Matador'. Men det er sladder og kærlighed, de taler om. Foto: Jens Dresling
Kvinderne på TV 2's 'Badehotellet' – her skuespillerne Birthe Neumann, Anette Støvelbæk og Anne Louise Hassing – fylder lidt mere end i 'Matador'. Men det er sladder og kærlighed, de taler om. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Der er gået over 30 år, fra Laura skrællede de første kartofler i ’Matador’s Korsbæk, til Fie serverede friske rødspætter på ’Badehotellet’. I mellemtiden har kønsrollerne været til debat, og man kunne tro, at kvinderollerne havde forandret fokus fra den gamle serie om Danmarks nære fortid til den nye fortælling.

Det har de ikke, viser et omfattende studie af samtlige ’Matador’s 24 episoder og de indtil videre 50 afsnit af ’Badehotellet’, hvis niende sæson har premiere på TV 2 mandag aften. Danske MediaCatch har ved hjælp af både kvalitative analyser, computerkraft og kunstig intelligens (AI) gennemtrawlet forekomsten af kvinder og mænd i de to serier, der er produceret med over 30 års mellemrum. Første afsnit af ’Matador’ blev vist i 1978, mens seerne for første gang trådte ind på ’Badehotellet’ i 2013.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her