Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Frustrerede koncertgæster forsøgte at forcere hegnet, da Tivoli måtte afvise flere tusinde gæster til Fredagsrock med Andreas Odbjerg. En af Tivolis store udfordringer er unge, som aldrig har været til koncert og ikke ved, hvordan man opfører sig.

Tivoli: En af de store udfordringer er unge, som aldrig har været til koncert og ikke ved, hvordan man opfører sig

Foto: Per Lange/Per Lange
Foto: Per Lange/Per Lange
Lyt til artiklen

Det duer ikke, at flere tusinde forventningsfulde koncertgæster går forgæves til Fredagsrock i Tivoli.

Slet ikke når nogle af gæsterne bliver så skuffede og frustrerede, at de forsøger at forcere hegnet for at komme ind i haven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her