Imens dansk film ligger i voldsom konflikt med internationale streamingtjenester, skaber vores nabolande film og serier uden forstyrrelser. Men kan vi bare bruge de løsninger, de har fundet?
Har nordmændene fundet løsningen på stor dansk tv-konflikt?
Tv-serien 'Ragnarok' er produceret af det danske produktionsselskab Sam Productions for Netflix. Meta Louise Foldager Sørensen fra Sam Productions kritiserer den danske filmbranche og har et bud på at komme ud af krisen. Foto: Christian Geisnæs
Lyt til artiklen
Henter...
Det er vist ingen overdrivelse at tale om en krise i den danske filmbranche. Tre af landets største streamingtjenester – TV 2, Netflix og Viaplay – har på kort tid meldt ud, at de ikke vil lave flere nye film og tv-serier i Danmark.
Årsagen er en ny dansk aftale, der skal sikre flere penge til de skuespillere, instruktører og manuskriptforfattere, som skaber film og tv-serier, der viser sig at blive store succeser på streaming.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.