En pige på 14 år er omkommet efter en ulykke med en rutsjebane i forlystelsesparken Tivoli Friheden i Aarhus.
En anden gæst, en et år yngre dreng, har fået kvæstet hånden.
Ulykken ramte, da en af vognene i rutsjebanen Cobraen rev sig løs. Direktør Henrik Ragborg Olsen oplyste kort efter til Århus Stiftstidende, at »de bageste to sæder i et vogntoget er knækket af resten af vogntoget og hænger ned under vogntoget«.
Gæsterne blev bedt om at forlade parken, mens redningsmandskab arbejdede på ulykkesstedet.
Fakta
Tivoli Friheden
Cobraen er 25 meter høj og kan køre op til 70 kilometer i timen. Men kort efter middag gik det galt. Politiet modtog anmeldelsen om, at forlystelsen havde sat sig fast klokken 12.50.
Tidligere ramt af uheld
Det er ikke første gang, der er problemer med Cobraen. I 2008 kom fire til skade, da rutsjebanens forreste vogn faldt ned. De slap alle med kvæstede ben og fødder.
En undersøgelse viste efterfølgende, at uheldet tilsyneladende var forårsaget af en konstruktionsfejl, der betød, at en aksel knækkede.
Ulykken i dag har ført til, at vidner, heriblandt ansatte, er blevet tilbudt psykologbistand.
Samtidig står det klart, at der skal ses på rutsjebanen for at finde årsagen til, at det kunne gå så galt som det gjorde med den 14-åriges død.
ritzau og Politiken
fortsæt med at læse









