De danske musikanmeldere opløser deres forening, hvilket medfører, at uddelingen af musikprisen Steppeulven opgives.

Lysten til frivilligt arbejde kan ligge på »meget lille sted«: Dansk musikpris uddelt for sidste gang

Steppeulven er i de sidste 10 år blevet afviklet ved en fest på Bremen Teater i København.   Foto: Martin Lehmann
Steppeulven er i de sidste 10 år blevet afviklet ved en fest på Bremen Teater i København. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

I 20 år har musikanmelderne på de største danske dagblade samt musikmagasinet Soundvenue uddelt musikprisen Steppeulven, især til vækstlaget i dansk musik. Nu er prisen uddelt for sidste gang, og Foreningen af Danske Musikkritikere opløst, oplyses i en pressemeddelelse.

»Det har ikke været nogen nem beslutning at træffe. Men det har igennem en længere periode været svært at få det kollektive engagement i foreningen til at blomstre. Ulve er flokdyr, og jeg må erkende, at vores kobbel er skrumpet meget ind i de seneste år. Fastansatte dagbladsanmeldere er et sjældent syn efterhånden, og det mærker vi konsekvensen af i foreningen, hvor tiden og lysten til at hellige sig det frivillige arbejde, som Steppeulven beror på, kan ligge på et meget lille sted«, lyder det fra foreningens forperson, Pernille Jensen, der er anmelder hos Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her