Debatten om seksuelle overgreb og problemer med en sexistisk kultur er blusset op i Spanien efter overgreb for åben skærm.
Tv-journalist udsat for overgreb for åben skærm:»Det er dog ufatteligt. Lad mig tale med den idiot«
Billedet her er fra en demonstration i Madrid i august måned, hvor mange spaniere gik på gaden i protest mod formanden for det spanske fodboldforbund, der umotiveret havde kysset en spiller på munden, efter hun havde været med til at vinde VM i fodbold. Foto: Andrea Comas/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Den spanske tv-journalist Isa Balado var egentlig ved at fortælle om et røveri, der havde udviklet sig til et slagsmål, fordi to butiksansatte i Madrid selv havde taget kampen op med den person, der havde røvet deres butik.
På direkte tv fortalte hun fra gaden om hændelsen i programmet ‘En boca de todos’ – ‘På alles læber’ ville vi kalde det i Danmark – da en forbipasserende mand ganske ublu gik forbi hende og tog hende på numsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.