Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ejeren af et af verdens største medieselskaber, Rupert Murdoch, har overladt tronen til en af sine sønner, Lachlan Murdoch. Men hvem er Lachlan, og hvor længe får han lov at blive siddende?

Han blev kaldt den fortabte søn. Nu får han nøglen til magten og alle milliarderne

Foto: Peter Nicholls/Ritzau Scanpix
Foto: Peter Nicholls/Ritzau Scanpix

En serieforfatter kunne ikke have gjort det meget bedre: En flok søskende bejler til fars magt og milliarder i en international mediekoncern, og alle venter på, hvem far peger på.

I en af de mest sete og populære serier i de senere år, ’Succession’, hed far Logan Roy. Her i virkeligheden i september 2023 hedder far Rupert Murdoch, manden bag et af verdens største medieselskaber med medievirksomheder som Fox Corp og News Corp i stalden – og det er sønnen, Lachlan Murdoch, han har udset som sin efterfølger. Lachlan Murdoch, som er blevet kaldt den fortabte søn, da han i nogle år havde trukket sig helt fra sin families koncern.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her