Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Politikerne på Københavns Rådhus har stemt for, at Mærsk kan udvide sit hovedkvarter i København. Borgere og eksperter har ellers kritiseret højden og drøjden på byggeriet og frygter for områdets bevaringsværdi.

Mærsk får grønt lys til »ubarmhjertigt højt« hovedkvarter

På Amaliegade står der nu det, som er blevet beskrevet som »verdens største telt« og skærmer for den plads, hvor Mærsk har fået grønt lys til at bygge sit nye hovedkvarter. Foto: Jacob Ehrbahn
På Amaliegade står der nu det, som er blevet beskrevet som »verdens største telt« og skærmer for den plads, hvor Mærsk har fået grønt lys til at bygge sit nye hovedkvarter. Foto: Jacob Ehrbahn

Det er blevet kaldt »ubarmhjertigt højt« og kritiseret for at være ude af tråd med det arkitektoniske udtryk langs havnefronten i København.

Men trods hård kritik fra både lokale borgere og fagfolk har Mærsk nu fået grønt lys til at udvide sit hovedkvarter i hjertet af København.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her