Antisemitismen er tilbage i Tyskland, og især kulturlivet er ramt, mener tysk ekspert, som giver kulturinstitutioner som Documenta skylden for problemer og anklager. Hun kritiserer dem, som går på gaden for at »befri Palæstina for den tyske skyld«.
Jøders boliger bliver overmalet med hagekors:»Det er blevet et meget alvorligt og akut problem«
9. november i år, på årsdagen for Krystalnatten, der i 1938 fik jødeforfølgelsen til at stige voldsomt i Nazityskland, blev Brandenburg Tor i Berlin lyst op i Israels farver med davidsstjernen i toppen. Budskabet var påmindelsen 'Aldrig mere er nu'. Foto: Lisi Niesner/Ritzau Scanpix
Sorte hagekors er malet på huse, hvor der bor jøder. Og jøder afholder sig fra at bære smykker med religiøse tegn og fra at gå med kalot i bylivet, men modtager alligevel hadefulde beskeder og trusler på livet på de sociale medier.
I Tyskland er gamle symboler fra nazismens tid, som man havde håbet var glemt, dukket op igen i forlængelse af krigen mellem Israel og Hamas. Det har udløst en uforsonlig debat, skældsord og trusler, ikke mindst i kulturlivet, i det land, hvor forholdet til jøder er et historisk traume af uoverskuelige dimensioner.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.