En lille samtale i bilen. Og et uventet møde på gaden. Oven på et år med krig i Ukraine og i Gaza og en verden, der regner væk i klimaforandringer, har vi i en interviewserie spurgt blandt andre forfatteren Amina Elmi, hvor hun finder håb.
»Inden han gik, tog han min hånd. Og da han krydsede gaden, råbte han: »God bless, God bless««
»Håb for mig er poesien og litteraturen, som redder mig på mange forskellige måder«, siger forfatter Amina Elmi, der tidligere i år modtog Bogforums Debutantpris for sin digtsamling 'Barbar'. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
Hvad har opmuntret dig det seneste år?
»Det er virkelig svært at gribe ud efter noget, der har været opmuntrende, når vi står i en verdenssituation, hvor så mange mennesker bliver dræbt i Gaza. Hele slægter er blevet tilintetgjort, og lægerne står i panik og desperation på hospitalerne. Med de billeder og videoer, vi ser hver dag, tænker jeg: Hvordan skal vi nogensinde stå til regnskab for de palæstinensiske børn? Og det skygger bare for alt andet«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.