Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Ny liste afslører, at der blandt de 50 mest citerede eksperter i danske medier sidste år ikke var nogen med etnisk minoritetsbaggrund og blot fem kvinder.

»Det er forbandet få«: Kun fem kvinder er med på listen over de mest citerede eksperter i danske medier

Der er ingen kvinder på top 20-listen over de mest citerede eksperter i danske medier. På en 24. plads finder man Helle Malmvig, seniorforsker på Dansk Institut for Internationale Studier. Foto: Mads Nissen
Der er ingen kvinder på top 20-listen over de mest citerede eksperter i danske medier. På en 24. plads finder man Helle Malmvig, seniorforsker på Dansk Institut for Internationale Studier. Foto: Mads Nissen

Igen i år dominerer mænd listen over de 50 mest citerede forskere i danske medier. Der er nemlig 45 mænd og kun fem kvinder på listen. Og man skal helt ned på plads nummer 24, før den første kvindelige ekspert dukker op.

Kvindernes lave placering overrasker ikke Hanne Jørndrup, der er lektor og medieforsker ved Roskilde Universitet, fordi samme tendens har gjort sig gældende de seneste tre år, Akademikerbladet har lavet opgørelsen: I 2020 var der seks kvinder på listen, i 2021 var der syv, og i 2022 var der blot tre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Uanset hvor velfungerende en grønlandsk familie man er en del af, så lurer frygten for, at andre danskere skal se skævt til en og dømme en ude, bare fordi man er grønlænder, fortæller Sorlannguaq Maria Ravn.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her