Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ny liste afslører, at der blandt de 50 mest citerede eksperter i danske medier sidste år ikke var nogen med etnisk minoritetsbaggrund og blot fem kvinder.

»Det er forbandet få«: Kun fem kvinder er med på listen over de mest citerede eksperter i danske medier

Der er ingen kvinder på top 20-listen over de mest citerede eksperter i danske medier. På en 24. plads finder man Helle Malmvig, seniorforsker på Dansk Institut for Internationale Studier. Foto: Mads Nissen
Der er ingen kvinder på top 20-listen over de mest citerede eksperter i danske medier. På en 24. plads finder man Helle Malmvig, seniorforsker på Dansk Institut for Internationale Studier. Foto: Mads Nissen

Igen i år dominerer mænd listen over de 50 mest citerede forskere i danske medier. Der er nemlig 45 mænd og kun fem kvinder på listen. Og man skal helt ned på plads nummer 24, før den første kvindelige ekspert dukker op.

Kvindernes lave placering overrasker ikke Hanne Jørndrup, der er lektor og medieforsker ved Roskilde Universitet, fordi samme tendens har gjort sig gældende de seneste tre år, Akademikerbladet har lavet opgørelsen: I 2020 var der seks kvinder på listen, i 2021 var der syv, og i 2022 var der blot tre.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her