En ny milliardhandel betyder, at det i fremtiden også vil være muligt at høre rockbandet Kiss live, selv om de har spillet deres sidste koncert. Bandet har nemlig solgt rettighederne til deres musik. Og til AI-generet indhold.

Abba-medlem køber rettigheder til Kiss for 2 milliarder kroner

Kiss har solgt i omegnen af 100 millioner plader​ over de seneste 50 år. De spillede deres sidste koncert i Danmark under Copenhell i 2022.  Foto: Thomas Borberg
Kiss har solgt i omegnen af 100 millioner plader​ over de seneste 50 år. De spillede deres sidste koncert i Danmark under Copenhell i 2022. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Bob Dylan har gjort det. Og Bruce Springsteen. Nu kom turen så til rockbandet Kiss, der efter 50 aktive år har afhændet rettighederne til deres musik og deres brand for, hvad der svarer til 2 milliarder danske kroner.

Bandet har netop afsluttet deres afskedsturné, The End of the Road World Tour. Et langt farvel, der begyndte for fire år siden i Vancouver, i 2022 bragte dem til Danmark under Copenhell, og som sluttede i december i New York.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her