På de gamle medier nærmer vi os forsigtigt omtaler af selvmord, selv om selvmordssmitte er én ting. Det er der en god grund til.
Det er 30 år siden, at Kurt Cobain døde. Det føles som 300 år
Kurt Cobain i front for Nirvana på Roskilde Festival i 1992 i timerne efter, at Danmark havde vundet EM-finalen i fodbold. En milepæl for mange generation X'ere. Her fotograferet af Tine Harden. Foto: Tine Harden
Lyt til artiklen
Henter...
Denne måned er det 30 år siden, at Nirvanas Kurt Cobain tog sit eget liv, og en MTV-vært formidlede det kulturelle chok til en hel ungdomsgeneration.
Cobain, min gymnasietids ledestjerne for både piger og drenge, havde efterladt et selvmordsbrev, som sluttede: »I love you, I love you«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.