Alen Meskovic skriver flot om at være 17 år, flygtning og forsøgsvis dansker

TILBAGEBLIK. At være 17 år. At være flygtning. At være nyankommet til Danmark. Alt det, skriver Alen Meskovic indfølende om.
TILBAGEBLIK. At være 17 år. At være flygtning. At være nyankommet til Danmark. Alt det, skriver Alen Meskovic indfølende om.
Lyt til artiklen

Hvad ønsker en ung mand på 17 år sig? Hvad ønsker han sig ikke? Hovedpersonen her i romanen er Miki, som ikke ønsker sig et praktikjob, hvor han skal skrælle kartofler, omgås voksne og blive fortalt, hvad han skal gøre. Miki vil gerne »ind i en klasse, sidde på en stol, høre noget klogt, lære sproget, kneppe«.

Emir Pozder Miki er flygtning. Vi skriver 1994, og Miki er lige ankommet fra Bosnien til en dansk flygtningelejr: »Respekt for alle identiteter, men jeg, Emir Pozder Miki, væmmedes over at være flygtning, mæt eller ej. Det var ikke noget, jeg nogensinde havde ønsket mig«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her