Anders Søgaard ser kunstig intelligens som et værktøj til at demokratisere litteraturen. Han bruger den også selv, når han skriver bøger.

Professor og forfatter bruger ai som kæp i hjulet, når han skriver digte

AI er som en legeplads, der ikke er sikkerhedsgodkendt, men den er sjov at lege på. Det mener professor i kunstig intelligens Anders Søgaard. Foto: Alexander Banck-Petersen
AI er som en legeplads, der ikke er sikkerhedsgodkendt, men den er sjov at lege på. Det mener professor i kunstig intelligens Anders Søgaard. Foto: Alexander Banck-Petersen
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
06:49

Blinde kan skrive og læse bøger. De, der ikke kan læse eller stave, kan skrive bøger. De, der ikke kan bevæge sig, kan skrive bøger.

Med kunstig intelligens kan alle dem, der på grund af forskellige udfordringer ikke før har haft mulighed for at udtrykke sig, inden for en årrække udkomme med det, de har på hjerte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her