Herrens lille stridsmand

Lyt til artiklen

Selv om Nelson Mandela står som et menneskeligt og rankt fyrtårn mod en forreven afrikansk himmel, har han ikke stået og lyst helt alene.

Den af statur langt mindre landsmand Desmond Tutu har som anglikansk præst og siden biskop og ærkebiskop også spillet en fremtrædende rolle i Sydafrikas nyere historie. Fra en retrætepost er han den dag i dag still going strong.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her